Katowice drapią chmury.
266
post-template-default,single,single-post,postid-266,single-format-standard,bridge-core-3.0.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,qode-wpml-enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-6.13.0,vc_responsive

Katowice drapią chmury.

Po kilku latach dobiegły końca prace przy budowie najwyższego budynku Katowic, zrealizowanego według projektu prof. Stefana Bryły i inż. architekta Tadeusza Kozłowskiego z Politechniki Lwowskiej.

Siedemnastokondygnacyjny  Drapacz Chmur, wzniesiony przy ulicy Żwirki i Wigury 15, wzniesiony został ze środków Skarbu Śląskiego przy wsparciu Syndykatu Polskich Hut Żelaznych. Inicjatywę budowy zgłosił Śląski Urząd Wojewódzki , który odczuwał palącą potrzebę posiadania gmachu, w którym można by ulokować urząd skarbowy, kasę skarbową, urząd katastralny i urząd akcyz i monopoli. Aby lepiej wykorzystać budynek postanowiono podzielić go na dwie części: w jednej umieścić urzędy, a w drugiej mieszkania dla urzędników.  W mieszkalnej części 14 – piętrowej oprócz klatki schodowej zaprojektowano trzy windy: jedną towarową i dwie osobowe. W biurowej części  6 -piętrowej oprócz klatki schodowej umieszczono dwie windy osobowe, z tego jeden dźwig okrężny (paternoster). Obiekt posiada centralne ogrzewanie z własną kotłownią oraz rezerwowe zbiorniki wody na najwyższej kondygnacji. Poza parterem i 14 piętra, gmach posiada jeszcze dwie kondygnacje podziemne, mieszczące piwnice, magazyny i pomieszczenia techniczne.

Z technicznego punktu widzenia, niezwykła jest konstrukcja budynku, oparta o zastosowanie żelbetonu i stalowej spawanej struktury  szkieletowej. Ten najnowocześniejszy w Polsce, 62-metrowy gmach góruje nie tylko nad naszym Górnym Śląskiem, lecz jest najwyższym budynkiem użytkowym na całym obszarze regionu, nie znajdując równych sobie obiektów ani po niemieckiej, ani po czeskiej stronie granicy. To znakomity przykład i wskazówka, który kraj jest najlepszym gospodarzem swojej części Śląska.



Skip to content